Hajdu Judit

Gyógytorna, TSMT terápia

9-15 h között

30/543-3963

Gyógytorna, TSMT terápia

9-15 h között

30/543-3963

Gyógytorna, TSMT terápia

Mozgás alapú fejlesztés

TSMT terápia

gyerekek

Bizonytalan gyereke fejlődésével kapcsolatban? Eltéréseket tapasztal a kortársakhoz képest? Problémák adódnak az óvodában, rosszul teljesít az iskolában? Keressük meg együtt az okokat, és hozzuk be a lemaradásokat!

Mi is az a TSMT?

Tervezett Szenzo-Motoros Tréning (TSMT) 

Tervezett, mert egyénileg tervezzük meg minden gyermekre, a vizsgálati eredmények alapján.
Szenzo, mert a szenzoros (érzékelő) funkciókra hatunk.
Motoros, mert a mozgáson keresztül hatunk az idegrendszerre.
Tréning, mert edzéselméleti alapokra építünk.

A TSMT terápia olyan mozgás alapú fejlesztés, melynek célja az idegrendszeri éretlenség következtében kialakult különböző területeken megjelenő tünetek csökkentése, ezáltal a gyerekek mozgásos-, kognitív- és a szociális képességei fejlődésének támogatása, melyek az iskolai beválás építőkövei.

A TSMT torna mozgásos gyakorlatai segítenek behozni esetleges lemaradásaikat, rendeződhet figyelmük, egyensúlyuk, összehangoltabb, harmonikusabb lesz a nagymozgásuk, kézügyességük, javul az emlékezetük, beszédértésük, szókincsük, önbizalmuk, és a magatartásproblémáik, társas kapcsolataik is. 

A TSMT segíti az idegrendszer érését, a gyökereitől közelíti meg a problémákat. Ez azért fontos, mert erre tud eredményesen építeni a fejlesztőpedagógia, logopédia, és egyéb más fejlesztés.

gyerekek2

Mikor forduljanak hozzám?

Az alábbi problémákkal küzdő gyermekeknek ajánljuk

A TSMT egyéni terápia hatásai

TSMT terápia és LongiKid vizsgálat

Kényelmes ruha, váltócipő gyermeknek, szülőnek is!

TSMT tréning

A TSMT módszer lényege

A tervezett szenzo-motoros tréning (TSMT) Lakatos Katalin Ph.D. által kifejlesztett, szenzo-motoros szemléletű módszer. A LongiKid vizsgálatra épülő fejlesztési protokollokkal rendelkezik, tervezett, direkt, célzott, a gyermek tudásszintjének megfelelő tréning.

Passzív és aktív feladatok váltják egymást, vesztibuláris ingerekkel segítjük az idegrendszer érését. A feladatokat mindig mondóka vagy ének kíséri. Edzéselméleti háttér alapján tervezett, a terapeuta határozza meg, hogy a feladatsorból miből, mennyit, milyen sorendben kell elvégezni, ezen változtatni nem lehet.

Ha valahol elakadás jelentkezik, konzultálni kell a terapeutával. A terápia addig tart, amíg a zavaró tünet el nem múlik, a hiányzó funkció megjelenik és megszilárdul, elérjük a legmagasabb fejlettségi szintet.

Leggyakoribb diagnózisok

gyerekek3

Az egyéni TSMT terápia menete:

Felmérés (LongiKid vizsgálat)    ->    Az első egyéni tornasor betanítása   ->   Torna otthon  ->   Kontroll   ->   Nehezítés, torna átírása (2.tornasor)   ->   Kontroll   ->    Nehezítés, átírás (3.feladatsor)   ->    Kontroll   ->    Visszamérés  

A szakképzett TSMT terapeuta az első vizsgálat után több, mint 1000 feladatból választja ki és állítja össze a személyre szabott TSMT tréninget (16-23 feladat), majd betanítja a szülőknek, akik így otthon tudják az egyénre szabott feladatsort gyakorolni a gyermekkel a terapeuta által meghatározott rendszerességgel 2 hónapon keresztül. Igény szerint lehetőség van egy hónapban több alkalommal is gyakorolni a családnak a terapeutával, a protokoll szerint azonban havonta egy alkalommal kötelező kontrollra visszamenni az intézménybe. A havonta történő kontrollon és a kéthavonta történő átíráson a terapeuta beállítja a feladatok és az ingerek erősségét, szükség esetén korrigálja a feladatok kivitelezését, és a terápiás céloknak megfelelően nehezíti a feladatokat.

Mennyi ideig tart a TSMT I terápia?

A TSMT I terápia életkortól és együttműködéstől függően alkalmanként 20 perctől (3 hónapos és 12 hónapos kor között) 90 percig tart. A TSMT I terápia jellemzően legalább fél évig tart, ezután visszamérés következik, ami meghatározza a további terápiás célkitűzéseket. Amennyiben a gyermek életkori elmaradása a kontrollvizsgálat után 3 hónapnál kevesebbet mutat, vagy tünetei csökkentek, vagy teljesen eltűntek, a terápia abbahagyható, vagy más fejlesztéssel (logopédia, gyógypedagógiai fejlesztés, drámapedagógia) kiváltható. 3 hónap után tapasztalható a funkciók javulása, a zavaró tünetek csökkenése, de maradandó eredmény 6 hónap elteltével várható.

Terápiát megelőző

LongiKid vizsgálat

A TSMT terápiát mindig megelőzi a LongiKid vizsgálat.

Minden szülőt foglalkoztat a gondolat, hogy gyermekük fejlődése korának megfelelően alakul-e? Önkéntelenül összehasonlítják a testvérek, szomszéd gyerekek, kortársak fejlődési ütemével. Megállja-e majd a helyét az óvodában, az iskolában gyermekünk?

Szeretettel várom azoknak a szülőknek a jelentkezését, akik eltérést tapasztalnak vagy bizonytalanok gyermekük fejlődésében.

A Longitudinális Komplex Vizsgálat (LongiKid(C)) 3 hónapos kortól 11 éves korig méri a gyermekek szenzoros, motoros és kognitív részképességeit, vizsgálja az idegrendszer érettségét. A Longitudinális Komplex Vizsgálat elengedhetetlen része annak, hogy a gyermek TSMT terápiájának a bementi szintjét és a terápiás célokat meghatározzuk, hiszen mindig egyénre, tünetre szabott a terápia!

A Longitudinális Komplex Vizsgálat egy viszonylag könnyen felvehető vizsgálat, ami a szülő jelenlétében zajlik. Kiértékelése egyszerű és gyors, és életkorilag adekvát részképességprofilt mutat a gyermek alábbi területein:

A vizsgálatot abban az esetben is érdemes elvégezni, ha gyermekük nem mutat markáns eltérést semmilyen területen, mivel a feladatok a szülők számára is informatívak, és objektív tájékoztatást adnak gyermekük jelenlegi állapotáról a fentebb említett területeken, valamint segíthetnek az óvoda – és iskola, de akár a szabadidős tevékenység választásában is.

A vizsgálat korábbi életkorokban háromhavonta, kétéves kortól pedig félévente megismételhető, ezzel visszaigazolást kaphatunk arról, hogy a korábban látott, esetleg problémára utaló tünetek jelentkeznek-e későbbi életkorban.